Fatih Camii Pfullendorf
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Fatih Camii Pfullendorf

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح&

AnasayfaPortalliAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Sanat silahtan cok daha önemlidir

YazarMesaj
kadife
Admin
kadife

Sanat silahtan cok daha önemlidir Empty
MesajKonu: Sanat silahtan cok daha önemlidir   Sanat silahtan cok daha önemlidir Icon_minitimePerş. Eyl. 06, 2007 1:52 pm

Bu ara elestirilmekten büyük haz duyuyorum.
Her bir elestiri aklimi calistirmam gerektigini hatirlatiyor bana, üstümde kalacak degil ya, bir seyler arayip buluyorsun.
Allah razi olsun elestirenden diyerek bu konuya farkli bir bakis saglamak icin, elestirinin aslinda ne kadar iyi oldugunu belirtmek istiyorum.

Gecenlerde iki gencecik delikanlilar nette bir klip hazirlamislar. Bu vatanini cok seven alman gencleri söyledikleri sözler aslinda cogu kisiyi cileden cikartabilir. Ama beni cileden cikartmadi biraz düsünmeme neden oldu.
Diyorlar ki kliplerinde:

"Sizin neyiniz varki? bütün sanatlar felsefeciler, edebiyatcilar batida mevcut, bizim edebiyat tarihimiz var, sanat dalinca batililardan daha üstün kimse yoktur.
Bizde Mozart var, bizde Beethofen var, Onca resamlarimiz var, Edebiyatcilariz var, Goethe var, Schiller var, var da var.
Sizin neyiniz var da böbürleniyorsunuz, buraya geldiniz, döneriniz var diye kendinizi ne saniyorsunuz....gidin memeleketinize!!!
Madem o kadar milliyetcisiniz.....Neden orada calismiyor oranin ekmegini yemiyorsunuz, böbürlenmeyín siz vatan hainisiniz!!!!!!"

Helal olsun genclere diyorum, Böbürlenerek akillarini calistirarak nasilda duygularini ifade etmisler, verdikleri mesaj kalbime islemis ki rahat uyumak hayal olmusdu sanki. "Her bir dalda kendini egitmek" anlayisi devreye gecip elestiriye karsi nasil tepki göstermem gerektigini düsündüm.

Batinin ilk Romanlari"hayat mücadeledir anlayisini aktarmistir insanlara.
Ilk Roman diyebilecegimiz "Topal Seytan" Catilarin üstüne cikan bir seytan catilari üstten acan ve Insanlara "Gelin görün hayati neler oluyor" diyerek; bütün okuyucularin aile icine girme ve bütün ayiplarini oradan görme firsatini vermis gibidir, yeni bir aile anlayisi yeni bir pencereden girmistir beyinlere.

Oysa Aile hayati mahremiyetini korudugu müddet anlam kazanir.
Kimse kimsenin özel hayatina ilgi duymazken, arada sinirlar varken bu roman ile belkide herkes baskasinin özelini merak etmeye baslamis ve dedikodular, komsulariyla küsmeler bundan sonra baslamistir kim bilir.

Osmanlilarda Roman yoktu o zamanlar, ama bu demek degildirki edebiyat dalinda hic bir örnegimiz yoktur, bizim Hikayeler var, bin bir gece masallari var, eski hayatlari günümüze tasiyan Destanlarimiz var, Ibret ummani kissalar var, menkibeler var.

Yine mahremiyeti korumak icin Resim yerine ebru sanati var, cesmibülbül ve en önemlisi Osmanli var.

Tapilma korkusu oldugu icinj heykel sanati yerine veya yaninda;
Yollar boyu , tek kendini düsünmeyip bir yolcunun susamis olabilecegini düsünerek; cesmelerimiz var.

Yine her kösede mimari hic bir seye benzemeyen Camilerimiz var.
Bakmaya doyamadigimiz köprülerimiz var.

Sanat silahtan cok daha önemlidir.....evet öyledir.

Elestiri iyi geldi, sanat dediklerinde aklima Mozart, Goethe bati edebiyatci bati sanati geliyor, gelecek ama onlarin yaninda artik;
Bizim muhterem kiymetli sanatlar, Fatihler gelecektir.

Siz vatan hainisiniz konusuna gelince, mutlaka bir cevap bulacagiz.

Ecdatlarimiz bize o kadar muazzam miraz birakmislar ki her bir sorunun cevabini; her elestiriyi; tarihimizle söndürecek kadar zengindir.
saygilar
kadife
http://www.fatihcamipfullendorf.yoo7.com

Sanat silahtan cok daha önemlidir
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-