Fatih Camii Pfullendorf
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Fatih Camii Pfullendorf

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح&

AnasayfaPortalliAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

YA VARSA!..

YazarMesaj
hilal54

hilal54

YA VARSA!.. Empty
MesajKonu: YA VARSA!..   YA VARSA!.. Icon_minitimePerş. Ağus. 30, 2007 8:17 pm

Inkarcilari düsündüren mesele:

Bir gün Hz. Ali (R.A.) Efendimiz, namaz kilmis giderken müsriklerden (Puta tapan Kafirlerden) biriyle karsilasir. Müsrik, Hz. Ali Efendimize söyle der:
- Ya Ali! Su sizin halinize bakiyorum da düsünüyorum. Ahiret var, insan bu dünyada yaptiklarindan bir bir hesab verecek dieye, namaz kiliyorsunuz, oruc tutuyorsunuz, zekat veriyorsunuz. Sonra da diyorsunuz ki, ikinci bir hayat-ahiret var, hesab var, kitab var diyorsunuz; Cennet var, Cehennem var diyorsunuz... Ben bunlarin hic birine inanmiyorum. Hem aramizda ne fark var, sen de yasiyorsun, ben de yasiyorum. Sizin bu kadar cabaniz nedir? Hergün vaktinde namaz kilacagim diye bu kadar caba niye?...
Hz. Ali Efendimiz bütün bunlari sükunetle dinledikten sonra su cevabi verir:
- Ey koca kafir! Farzet ki, öldükten sonra dirilmek yok. (Var ya...) Bizim imanimiz var. (Ikinci hayat var). Muhal farz, senin dedigin gibi dirilmek yok. Senin dedigin cikarsa yok. O zaman ben bu yaptiklarimdan ne kaybederim. Namaz kiliyorum, Allah'imin, Dinimin emrini yerine getiriyorum. Bu benim kulluk vazifemdir. Bundan hic bir zarar dünyada görmüyorum. Ahirette bir zararim olur mu?
Oruc tutuyorum. Burada senin gözünle bir zarar görüyormusun? Hayir. Zekat veriyorum, hem dinimin emrini yerine getiriyorum, hem de fakir, muhtac insanlara yardim etmis oluyorum. Bundan benim bir kayibim olur mu? Ne dersin?..
Ya Ahiret varsa! Burada yaptiklarindan hesab varsa, imandan, namazdan, oructan, zekattan, hakdan, hukuktan, insan yaptigi, isledigi her amelinden (isinden) hesaba cekilirse, ya bütün bunlar varsa!..
Ömrünü puta tapmakla geciren ihtiyar müsrik uzun uzun, derin derin düsünmege baslar... Ve Hz. Ali'nin önüne diz cökerek:
- Ya Ali! Evet, ya varsa!... Sizin dediginiz gibiyse?.. Öldükten sonra yeniden dirilir, Allah'in huzuruna cikarsam o vakit benim halim nice olur?.. der. Ve derhal iman eder. Böylece aklini alt üst eden süphecilik ve imansizlik zindanindan kurtulur ve hidayete erer...
Hz. Ali Efendimizin derin imani, vakarli hareketi. Ya varsa sözü bir hidayet isigi olarak adamin kalbine parlayip hidayete ermesine vesile oluyor.
Bu kücük kissa bütün inkarcilari, süphecileri düsündürmelidir.

YA VARSA!..
1 sayfadaki 1 sayfası