Fatih Camii Pfullendorf
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Fatih Camii Pfullendorf

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح&

AnasayfaPortalliAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Bencillik

2 posters
YazarMesaj
kadife
Admin
kadife

Bencillik Empty
MesajKonu: Bencillik   Bencillik Icon_minitimeCuma Ağus. 24, 2007 2:23 pm

Bencillik ne kadar kötü bir aliskanliksa, hayat bana baska seyler de ögretiyor.
Bazen bencil olmak hayatini kolaylastirmaktir.
Fakat ne derece bencil olmak sagliklidir.
Yeme icme konusunda, bencil davranmakmi daha iyi,
Insanlar arasinda gecimi saglamak icin bencil olmak mi iyidir?
Birde sevdiklerini korumak amaciyla bencillik gerekiyormu, yani bencil ol saglikli ol, ve bu saglikli hayatinla baskalarina faydali olabilirmi insan.

Belkide hep baskalarini düsünmek, bencil olmamak lazim, ama bu ne derece sagliklidir?

Ben bencil degilim diyorum, herkesin dedigi gibi ama bu dogrumudur, sadece alisilmis söz oldugu icinmi öyle diyoruz?

Icimizi bir dinliyelim, acaba bencillik nedir, iyimidir, azi karar cogu zararmidir?

Hepimiz benciliz ama bencilim diyen yok.

Simdi bir soru daha, iki yüzlü insanlar , iyilik yapma konusunda, iki yüzlülügü bencillikle kiyaslarsak ne cikiyor ortaya.

Ben iyilik yapiyorum denildiginde aslinda bencillikmi yapmis oluyor.
Bir Insanla küs duramam diyorum misal, niye küs duramiyorum, kendimi düsündügüm icinmi? Bencil oldugum icin mi?
Niye bana karsi iki yüzlü davranan insanlara diyemiyorum.
"Seninle isim olmaz, uzak dur benden"
Sahet bunu söylersem, bencil oluyorum, cünkü kendimden baska kisiyle ugrasmak istemiyorum.

Ayri zamanda onunla ugrasirsam, onun degismesine sebeb olursam, yine bencillik mi yapmis olurum?

Konuyu her taraftan ele alirsak, sonunda bencillik cikiyor.
Bunun ortasi nasildir, nerdedir.

kadife
http://www.fatihcamipfullendorf.yoo7.com
El-Miskin

Bencillik Empty
MesajKonu: Geri: Bencillik   Bencillik Icon_minitimeC.tesi Ara. 01, 2007 8:26 pm

Muhakkak´ki her insan kendisi düsünmek mejburiyetinde´dir.
yani "ben herkez icin herseyi yaparim ama kendime zamanim yok" demek, dogru olmaz.

"Bencilik" bir yerden sonra cok kötüdür.Ben demekle insan kibirleniyorsa ozaman kendisine ceki düzen vermek zorundadir.
Hele islama hizmet ederken, insan "sunu sunu BEN yaptim" diyorsa, büyük bir gafllet icersinde olur.Hazret-i Allah´in "gözünde" kibirlenenler en alt kutuya düser.Ne olursa olsun.Bu bencilik ile kibir´de nefis´den gelen birsey´dir.
Bu konuda güzel bir Veli söyle buyurur:

"Sanman taleb-u devleti cah etmeye geldik. Biz bu aleme bir sevgili icin ah etmeye geldik" diye buyurur.
Yani der´ki, biz makam sahibi olmak icin;;"ben bu oldum su oldum" demek icin gelmedik.Biz Hazret-i Allah dua etmek icin ibadet etmek icin geldik diye ifade ediyor.

Bencillik
1 sayfadaki 1 sayfası